Poslovna misija Slovenija–Argentina 2026: teden srečanj, sodelovanja in novih poslovnih priložnosti

V Buenos Airesu je potekal intenziven program dejavnosti v okviru poslovne misije Slovenija–Argentina 2026, pobude, ki je združila predstavnike institucij, javnih organov in podjetij obeh držav z namenom okrepitve gospodarskih, trgovinskih in investicijskih vezi.
Slovensko delegacijo, ki jo je vodila Marjana Majerič, izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije, so sestavljali predstavniki osmih podjetij z mednarodnimi izkušnjami in izvozno usmerjenim profilom iz strateških sektorjev, kot so agroindustrija, infrastruktura, umetna inteligenca, rudarstvo, bioenergija, industrijsko inženirstvo, kemična industrija in kulturno oblikovanje
Med celotno misijo so delegacijo spremljali slovenska veleposlanica v Argentini Tina Vodnik, pooblaščeni minister Igor Šef ter predstavniki SLOAR, ki so sodelovali v bogatem programu institucionalnih sestankov, obiskov podjetij in mrežnih srečanj.
Program se je začel z obiskom Argentinske agencije za spodbujanje naložb in mednarodne trgovine, kjer je delegacijo sprejel njen izvršni predsednik Diego Gastón Sucalesca ter Maximiliano Castillo Carrillo, direktor za naložbe. Med srečanjem so analizirali priložnosti za poglobitev trgovinskih vezi in spodbujanje novih naložb med Argentino in Slovenijo.
Nato je delegacija obiskala Argentinsko industrijsko zvezo (UIA), kjer so jo sprejeli Modesto Magadán, Luis Tendlarz, Fernanda Monti in njihove delovne skupine. Pogovori so se osredotočili na perspektive, ki jih odpira nedavni sporazum med Evropsko unijo in Mercosurjem, ter na možnosti gospodarskega sodelovanja med obema državama.
Dan se je zaključil z obiskom podjetja Mercado Libre, kjer je Adrián Ecker, podpredsednik in vodja trgovine za Argentino in Urugvaj, predstavil razvoj podjetja, njegovo strateško vizijo ter izkušnje kot enega od vodilnih tehnoloških akterjev v Latinski Ameriki.
Drugi dan je bil namenjen krepitvi vezi z argentinskim proizvodnim sektorjem. Delegacija je najprej obiskala podjetje Interpack Envases, papirniško podjetje skupine HZ in enega od ustanovnih partnerjev SLOAR. Tam sta Juan Kozelnik in Alejandro Kastelic udeležence popeljala po obratih tovarne ter jim predstavila proizvodne procese, industrijske zmogljivosti in glavne poslovne dejavnosti.
Kasneje je delegacijo v Argentinski trgovinski in storitveni zbornici (CAC) sprejel njen direktor Ángel Machado, inženir Carlos Areco ter ekipa za zunanjo trgovino te institucije. Srečanje je omogočilo izmenjavo pogledov na potencial rasti dvostranske trgovine ter analizo priložnosti za sodelovanje v sektorjih, kot so turizem, tehnologija in storitve.
Vsaka od teh dejavnosti je poudarila vzajemni interes za širitev področij sodelovanja in vzpostavitev novih partnerstev med poslovnimi skupnostmi obeh držav.
Vrhunec misije je bila izvedba Poslovnega foruma Slovenija–Argentina 2026, na katerem so se zbrala podjetja iz slovenske delegacije, argentinski partnerji ter ugledni predstavniki javnega in zasebnega sektorja.
V času misije so sodelujoča podjetja opravila okoli 50 B2B-srečanj, s čimer so ustvarila nove priložnosti za sodelovanje, naložbe in poslovni razvoj.
Forum je odprla veleposlanica Tina Vodnik. Nato so z dobrodošlico nagovorili Giorgina F. Destefano, nacionalna direktorica za spodbujanje izvoza; Natalio Mario Grinman, predsednik Argentinske trgovinske in storitvene zbornice; ter Martín Kriz, predsednik SLOAR.
Na srečanju so potekale predstavitve o trenutnem stanju dvostranskih gospodarskih odnosov in priložnostih za rast v strateških sektorjih. Sodelovale so Fernanda Monti, predsednica Oddelka za trgovino in mednarodno poslovanje UIA; Nataša Kokalj Cal, predstavnica Oddelka za internacionalizacijo in spodbujanje naložb Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport Republike Slovenije; ter Marjana Majerič, ki je predstavila tudi podjetja, ki so bila člani delegacije.
Eden od najpomembnejših trenutkov srečanja je bil podpis memoranduma o soglasju med Gospodarsko zbornico Slovenije in SLOAR. Ta sporazum predstavlja pomemben korak pri krepitvi institucionalnega in poslovnega sodelovanja med obema državama, saj ustvarja nova orodja za spodbujanje trgovinske izmenjave, naložb in razvoja skupnih projektov.
Misija se je v Buenos Airesu zaključila z izjemno pozitivnimi rezultati, kar se odraža v vzpostavljenih stikih, prepoznanih priložnostih in sporazumih, doseženih med tednom dejavnosti.
Srečanja so omogočila okrepitev institucionalnih odnosov, zbliževanje poslovnih skupnosti Argentine in Slovenije ter postavitev temeljev za prihodnje pobude sodelovanja v strateških sektorjih za obe gospodarstvi.
Čeprav se je Poslovni forum Slovenija–Argentina 2026 zaključil, se delo nadaljuje. Delegacija je nadaljevala svoj program z novimi obiski in srečanji v Mendozi in Čilu, s čimer je utrdila proces vzpostavljanja povezav, katerega cilj je dialog pretvoriti v konkretne projekte, spodbuditi inovacije in ustvariti skupno vrednost za oba trga.
V SLOAR se zahvaljujemo vsem institucijam, organom in podjetjem, ki so omogočili to misijo in ki s svojo zavezanostjo in sodelovanjem še naprej krepijo vezi med Argentino in Slovenijo.
Más noticias

